Program Committee

 

  • Trond Aalberg, Norwegian University of Science and Technology
  • Maristella Agosti, University of Padova
  • Robert Allen, Drexel University
  • Thomas Baker, Göettingen State and University Library
  • Jamshid Beheshti, McGill University
  • Jose Borbinha, IST/INESC-ID - Information Systems Group
  • Christine L. Borgman, University of California, Los Angeles
  • Pavel Braslavski, Ural Federal University
  • Tru Cao, Ho Chi Minh City University of Technology
  • Donatella Castelli, Italian National Research Council (IEI-CNR)
  • Chao-Chen Chen, National Taiwan Normal University
  • Kuang-hua Chen, National Taiwan University
  • Pu-Jen Cheng, National Taiwan University
  • Fabio Crestani, University of Lugano
  • Sally-Jo Cunningham, Waikato University
  • Ying Ding, Indiana University Bloomington
  • Milena Dobreva, University of Strathclyde
  • Patrick-Weiguo Fan, Virginia Polytechnic Institute and State University
  • Schubert Foo, Nanyang Technological University
  • Edward Fox, Virginia Tech
  • Richard-K. Furuta, Texas A&M University
  • Dion Goh, Nanyang Technological University
  • Preben Hansen, Swedish Institute of Computer Science
  • Geneva Henry, Rice University
  • Jen-Shin Hong, National Chi Nan University
  • Jieh Hsiang, National Taiwan University
  • Chien-Kang Huang, National Taiwan University
  • Peter Jacso, University of Hawaii
  • Min-Yen Kan, National University of Singapore
  • Ji-Hoon Kang, Chungnam National University
  • Hao-Ren Ke, National Taiwan Normal University
  • Chris Khoo, Nanyang Technological University
  • Lun-Wei Ku, Academia Sinica, Taiwan
  • June-Jei Kuo, National Chung Hsing University
  • Ray Larson, University of California, Berkeley
  • Chern Li Liew, Victoria University, Wellington
  • Ee-Peng Lim, Singapore Management University
  • Wei-Jane Lin, National Taiwan University
  • Chi-Shiou Lin, National Taiwan University
  • Yan-Quan Liu, Sourthern Connecticut State University
  • Jyi-Shane Liu, National Chengchi University
  • Akira Maeda, Ritsumeikan University
  • Gavin McCarthy, Melbourne University
  • Andras Micsik, Hungarian Academy of Sciences
  • Jin-Cheon Na, Nanyang Technological University
  • Takashi Nagatsuka, Tsurumi University
  • Ekawit Nantajeewarawat, Thammasat University
  • Michael Nelson, Old Dominion University
  • Erich Neuhold, University of Vienna
  • Claudia Niederee, Fraunhofer IPSI
  • Paul Nieuwenhuysen, Vrije Universiteit Brussel
  • Michael Olsson, UTS
  • Pimrumpai Premsmit, Chulalongkorn University
  • Weining Qian, East China Normal University
  • Edie Rasmussen, University of British Columbia
  • Andreas Rauber, Vienna University of Technology
  • Ingeborg Solvberg, Norwegian University of Science and Technology
  • Shigeo Sugimoto, University of Tsukuba
  • Hussein Suleman, University of Cape Town
  • Muh-Chyun Tang, National Taiwan University
  • Yin-Leng Theng, Nanyang Technological University
  • Vilas Wuwongse, Thammasat University, Thailand
  • Christopher C. Yang, Drexel University
  • Chunxiao Xing, Tsinghua University
  • Marcia Lei Zeng, Kent State University
  • Ming Zhang, Peking University
  • Yong Zhang, Tsinghua University
  • Shuigeng Zhou, Fudan University

 

(Committee members listed alphabetically by last name)